Kategorie

Archiwa

Co mysle o referendum?

Pytać mnie ktoś może, z jakiej okazji ja się interesuję polityką na Wyspach? Jestem obywatelem brytyjskim, gdzieś tam notki sa o tym sierpien – wrzesień 2012. Wielka Brytania to na dzień dzisiejszy mój pierwszy dom a Polska to kraj na wakacje i wspieranie drużyny narodowej w piłkę nożną, spotkamy sie we Francji w czerwcu.

Nasz premier będzie zapamiętany jako ten, który wyprowadził Wielką Brytanię z Uni Europejskiej wbrew woli swojego narodu. Na 23 czerwca 2016 zarządzone zostało referendum, którego pytanie brzmi następująco:

„Should the United Kingdom remain a member of the European Union?”

“Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Uni Europejskiej?”

Błąd premiera nie polega na tym czy chce czy nie chce Wielkiej Brytani w EU ale po jaką holerę w ogóle zadaje narodowi to pytanie? Ludziom w czasie kryzysu nie zadaje się tak poważnych pytań. Dlaczego? Bo kryzys jest przejściowy a decyzja będzie miała wpływ na to co się w kraju dzieje przez wiele dziesięcioleci. David Cameron tak to rozegrał, że bez względu na wynik będzie przegranym podobnie jak i jego kraj. Jeśli Wielka Brytania postanowi pozostać w EU to jeszcze pół biedy, Status Quo, stabilność i pozostawienie furtki na negocjacje. Ale w tym momencie UK traci kartę przetargową bo nie może już powiedzieć, że jeśli im się coś nie podoba to zarządzą referendum. Znacznie będzie gorzej, jeśli Brytyjczycy zdecydują się na wyjście. Co się dokładnie stanie tego nie wiem i chyba nikt tego nie wie. Można prognozować ile to rodziny stracą, jaki model zostanie wybrany, kanadyjski czy norweski. Politycy na ‘Out’ zapominają tylko, że Kanada to potężny kraj na peryferiach świata z granicami otwartymi na imigrantów z całego globu a Norwegia to najbogatszy w ropę kraj w Europie, który jak się zorientował co ma zakopane na ogródku, słusznię doszedł do wniosku, że tym nie warto się dzielić. Wielka Brytania Kanadą nie jest już od blisko 60 lat a Norwegią nigdy nie będzie bo nawet jak coś znajdą to zielono nastawione prawo nigdy nie pozwoli im tego odkopać.

Jeśli Wielka Brytania zdecyduje się na wyjście ze struktur EU to na pewno nie będzie to decyzja jednomyślna. Co gorsza, wynik końcowy będzie oscylował w granicach 50/50. Już teraz wszelkie sondaże mówią o 40/40/20 gdzie ta dwudziestka w głosowaniu faktycznym rozejdzie się między jedną a drugą stronę. Taki wynik doprowadzi do zwiększenia polaryzacji w społeczeństwie. Coś jak w Polsce. I to niezależnie od decyzji.

Muszę iść do pracy. Jutro postaram się napisać o tym, co powinien Cameron zrobić a czego nie zrobił i co może zrobić teraz. Chociaż nie, teraz to już wiem co może zrobić, może wypierdalać!

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>